Haber

İşte CHP’nin devlet anlayışı! 8 çivi ile depremzedelere yardım

    Haber7-Özel

6 Şubatiçinde Kahramanmaraş Pazarcıkİlçede meydana gelen 7.7ve ardından Elbistan’meydana gelen 7.6 Sarsıntı çok sayıda vatandaşımızın ölümüne neden oldu. Türkiye enkaz altında kalan vatandaşlarını kurtarırken bir yandan da depremin yarattığı yıkımın yaralarını sarmaya başladı. İlk etapta depremzedelere çadır ve konteyner konut dağıtıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğandepremzedelerin konutlarının 1 yıl içinde yeniden yapılarak teslim edileceğini duyurdu.

türkiye cumhuriyetiMuhalefet depremin yarattığı tahribatı tüm imkanlarıyla ortadan kaldırmak isterken, muhalefet siyasetçilerden, medyadan ve iktidardan kurtulmaya çalışıyordu. bir anda eleştirmeye başladı.

İlk günden beri bölgedeki yaraları sarmaya çalışan iktidarın amacı birlik olmak değil. CHP’lisicili de ortaya çıktı. CHP’lihükümet mi 1939’daBu tür felaketlerde izlediği siyaset dönemin gazetelerinde yer almıştır.

DEVLETTEN HER KONUTA 8 ÇİVİ

Erzincan depreminden yaklaşık 1 ay sonra 1 Şubat 1940Akşam Postası’nda yayınlanan CHP’li Devletin depremzedelere aile başına 8 çivi verdiği yazıldı. Dönemin basın yayın organlarından Akşam Postası’nın haberinde “Dün bahsettiğimiz başka bir köyde de depremin olduğu yerde aile başına 8 çivi dağıtıldı.” kelimeler yer aldı. devletin hükmü hakkında 8 çiviyardımını eleştiren bir gazete makalesinde “Ama köylülere sekiz çiviyle ev yapmanın sırrı öğretilmedi.”kelimeler yer aldı.

DEVLET TEK PARTİ DÖNEMİNDE DEĞİLDİ

Türkiye’nin en şiddetli depremlerinden biri 27 Aralık 1939’da Erzincan’da meydana geldi. 50 saniye süren 7.8 büyüklüğündeki depremde toplam 32 bin 968 kişi öldü, 100 binden fazla kişi yaralandı. CHP’nin tek parti döneminde yaşanan bu deprem, devletin depremzedeleri yalnız bıraktığı dönemin gazete manşetlerinde görüldü.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu