Haber

IMF açıkladı: Kahramanmaraş depremi Türkiye ekonomisini nasıl etkiler?

Son zamanlarda Kahramanmaraş 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde iki sarsıntı meydana geldi. Sarsıntı, merkez üssünün yanı sıra çevredeki 10 ilde de önemli tahribata neden oldu. Dünyanın dört bir yanından gelen yardımlarla yaralar iyileşmeye başladı. Son olarak Uluslararası Para Fonu (IMF), depremin Türkiye ekonomisi üzerindeki etkisini açıkladı.

KahramanmaraşDeprem Türkiye ekonomisini nasıl etkiler?

IMF İcra Direktörü Mahmud Mohieldin, düzenlediği basın toplantısında Kahramanmaraş depreminin Türkiye’nin Gayri Safi Yurtiçi Hasılasına (GSYİH) etkisi hakkında konuştu. Mohieldin, 1999 Gölcük depremi kadar etkili olma ihtimalinin düşük olduğunu söyledi.

Öte yandan, önümüzdeki aylarda inşaat için yapılacak kamu ve özel yatırımların GSYİH büyümesini ileriye taşıyabileceğini de sözlerine ekledi. Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği’ne (TÜSİAD) göre, 17 Ağustos 1999’da meydana gelen 7,4 büyüklüğündeki Gölcük depremi 17 milyar dolarlık kayba neden oldu.

Baykar’dan deprem bölgesine büyük bağış!

IMF dışında TÜSİAD, 2023 yılı Kahramanmaraş Deprem Afet Durum Raporu’nu yayınladı. Bu raporda deprem için 70.75 milyar dolar konut hasarı, 10.4 milyar dolar milli gelir kaybı ve 2.9 milyar dolar iş gücü kaybı öngörüsü yapıldı. Ayrıca 72 bin 663 ölüm bekleniyor.

Bunlara ek olarak son bilgilere göre beyin sarsıntısı nedeniyle 29.605 kişi yaşamını yitirdi. Öte yandan 72 bin 879 kişi enkazdan çıkarılırken, 80 bin 278 kişi de yaralandı. Yıkılan bina sayısı ise 6 bin 444.

Depremİlgili görsellerimizi aşağıda bulabilirsiniz.

Deprem öncesi ve sonrası yapılması gerekenler:

Deprem için şu ayarları yapın:

Bağış yaparken dikkatli olun:

Peki sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki Yorumlar bölümünden görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Shiftdelete / Teknoloji

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu