Haber

Yunanistan’da Devam Eden Orman Yangınları Kontrol Edilemiyor

Yunanistan’ın birçok noktasında 3 gündür devam eden orman yangınları, tüm çabalara rağmen kontrol altına alınamıyor. Bugün yangın riskinin hala yüksek olduğuna dair uyarılar yapılırken, sıcak hava dalgasının önümüzdeki 2 gün etkisini artırması bekleniyor.

50.000 dönüm orman ve tarım toprağı yandı

Başkent Atina yakınlarındaki Lutraki ve Megara bölgelerindeki yangınlar rüzgarın etkisiyle yayılırken, Attika bölgesindeki yangınlarda en az 50 bin dönüm orman ve tarım arazisi ile çok sayıda ev ve araç kullanılamaz hale geldi. , Atina’nın bulunduğu yer. Bazı yerleşim birimlerinin önlem olarak boşaltıldığı yangınlar nedeniyle Atina yakınlarındaki petrol rafinerisini korumak için bazı otoyollar kapatıldı.

SICAKLIKLAR DÜŞÜK OLACAK

Yunan Meteoroloji Servisi, yangın riskinin bugün hala yüksek olduğu konusunda uyardı. Sıcak hava dalgasının Perşembe ve Cuma günleri zirve yapması bekleniyor.

2 KİŞİ TUTUKLANDI

Başbakan Kiryakos Miçotakis’in bugün yangınların seyri hakkında bilgi almak için Ulusal Sivil Koruma Operasyonları ve Kriz Yönetimi Koordinasyon Merkezi’ne gitmesi bekleniyor. İklim Krizi ve Sivil Koruma Bakanı Vasilis Kikilyas, yangınlarla ilgili olarak 2 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Diğer taraftan; Fransa ve İtalya, Yunanistan’a 4 itfaiye uçağı gönderdi.

haber-kozan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu