Yaşam

İşte Yeni Evimiz: Dünya Büyüklüğünde, Yüzeyinde Su Bulunan Yeni Bir Gezegen Keşfedildi!

NASA liderliğinde araştırma yapan bilim insanları, geçtiğimiz günlerde hepimizi heyecanlandırmayı başaran bir keşifte bulundular. Gökbilimciler, neredeyse Dünya büyüklüğünde ve yüzeyinde pek çok sır barındıran yeni bir ötegezegen tespit etmeyi başardılar. Detaylar burada…

Bilim adamları kısa bir süre önce “Yeni Dünya” arayışında güneş sisteminin dışında gizemli ama gelecek vaat eden bir gezegen keşfettiler.

90 ışık yılı uzaklıktaki “LP 791-18 d” adlı gezegenin, NASA liderliğindeki Transiting Exoplanet Research Satellite (TESS) tarafından tespit edildiği açıklandı.

NASA’dan yapılan açıklamaya göre yeni ötegezegen, çalışma sürecini tamamlayan ünlü Spitzer Uzay Teleskobu ve bazı yer tabanlı teleskoplardan alınan verilerin değerlendirilmesi sonucunda keşfedildi.

Gökbilimciler, yüzeyi Güneş Sistemi’ndeki diğer uydulara benzer volkanik hareketlere sahip olan gezegenin, Jüpiter’in uydusu “Io”ya çok benzediğinden bahsetti.

Söz konusu araştırmanın ortaklarından Kansas Üniversitesi öğretim üyesi Ian Crossfield, şunları söyledi:

Gezegende volkanlar olup olmadığını bilmiyoruz. Tek bildiğimiz, ‘LP 791-18 d’nin, yıldızının ve diğer yakın gezegenlerin etrafındaki yörüngesi nedeniyle yörüngesinde periyodik sapmalar yaşayan küçük bir gezegen olduğu. Bu, güneş sistemimizdeki volkanik olarak en aktif gök cismi olan Jüpiter’in ayı Io’nunkine benzer bir durum yaratabilir. Bunu biliyoruz çünkü uzay aracını Io’nun yakınına gönderdik ve fotoğraflar çektik.

Dünya ile hemen hemen aynı boyutlara sahip olan LP 791-18 d küresinde yaşanan volkanik faaliyetlerin gezegendeki atmosferin korunmasına yardımcı olduğu düşünülüyor.

Ayrıca yeni gezegenin yıldızı ile ortasındaki boşluktan dolayı yüzeyinde su barındırabileceği söyleniyor.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu