Teknoloji

Instagram’a Gençlerin Ruh Sağlığına Zarar Veren 5 Özellik Davası Açıldı

ABD’nin 42 eyaletinin açtığı davada, Instagram’ın beş özelliğinin gençleri aldatıcı bir şekilde aldattığı ve ruh sağlıklarına zarar verdiği iddia edildi. Davada, Instagram’ın genç kullanıcıları platformda daha fazla vakit geçirmeye teşvik etmek amacıyla bu özellikleri bilerek kullandığı yönündeki suçlamalar yer alıyor. Detaylar içeriktedir. ?

Kaynak: bir

Instagram’ın üst düzey yöneticisi Adam Mosseri, 2019 yılında kullanıcının “iyiliğini” ön planda tutmayı hedeflediğini ve uygulama deneyimini buna göre yeniden şekillendireceğini belirtmişti.

Ancak 2023 yılında ABD’nin 42 eyaletini temsil eden bir grup avukat, bu açıklamanın aslında genç kullanıcılara zarar veren uygulamalardan oluşan bir modül olduğunu ve Meta’nın bu zararlı uygulamalara bilerek devam ettiğini iddia etmişti.

Davada özellikle Instagram’ın öneri algoritması, bildirimleri, fotoğraf filtreleri, Instagram hikayeleri ve beğeni sayıları eleştiriliyor.

Algoritmaların kullanıcıların uygulamada daha fazla vakit geçirmesini sağlamak ve beğendikleri içeriklerle sıklıkla rekabet etmelerini sağlayarak dopamin salgılanmasını tetiklemek amacıyla tasarlandığı belirtiliyor. Ayrıca Instagram’ın ‘beğeni’ sayılarının genç kullanıcılarda yaşıtlarıyla karşılaştırma nedeniyle gerginlik yarattığı ve bu gerilimin siber zorbalıktan daha zararlı olduğu söyleniyor. Instagram bu numaraları gizleme seçeneği sunsa da varsayılan olarak görünür durumda bırakıyor.

Dava, Meta’nın gün boyunca kullanıcıları Instagram uygulamalarını kontrol etmeye teşvik eden bildirimlerle dürterek genç kullanıcıları bilerek avladığını iddia ediyor.

Instagram’a kullanıcıların bildirimleri kapatmasına ve duraklatmasına olanak tanıyan özellikler eklenmiş olsa da seçeneklerin manipülatif bir şekilde tasarlandığı iddia ediliyor.

Söz konusu durumda, kullanıcıların fotoğraflarını ve görsellerini süslemek için kullanabilecekleri görsel filtrelerine ilişkin deliller, birden fazla gizli şirket bilgisine dayanıyor.

Savunucular, manzara filtrelerinin gençler arasında vücut imajı sorunlarına ve yeme bozukluklarına katkıda bulunduğunu söylüyor.

Avukatların son iddiası ise genç kullanıcıların sosyal medya kullanımlarını kendi kendilerine düzenlemeye çalışmaları durumunda Meta’nın onları bağımlı hale getiren özellikleriyle yüreklerini kırdığı yönünde.

Örneğin, kaybolmadan önce yalnızca 24 saat görüntülenebilen Instagram Stories gibi aralıklı içerikler, kullanıcıların yeni yüklemeleri kaybolmadan önce görmek için her zaman giriş yapmaları gerektiğini hissetmelerine neden olabilir.

Kaliforniya Başsavcısı Rob Bonta, Meta’nın “beğenmeme” butonunun olumsuz etkileri konusunda şirket içinde görüşmeler yaptığını ancak bu özelliği kaldırmaya karar vermediğini belirtti.

Bonta, çocukların çevrimiçi güvenliğinin önemine vurgu yaparak bu konudaki çabalarının devam edeceğini söyledi.

sehzadeler-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu