Haber

Edirne’ye deprem bölgesinden 1216 afetzede geldi

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Kurulu (KEFEK) Başkanı ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, bugüne kadar deprem bölgesinden Edirne’ye 1216 depremzedenin geldiğini belirtti.

Aksal, partisinin il başkanlığında düzenlediği basın toplantısında Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerde hayatını kaybedenlere başsağlığı, yakınlarına başsağlığı diledi.

Türkiye’nin dünyada benzeri görülmemiş bir deprem felaketi yaşadığını belirten Aksal, “Dünya tarihinde aynı gün içinde yedi buçuktan büyük iki büyük deprem yaşayan başka bir ülke yok. Biz de yaşadık. şiddet açısından dünyanın en büyük depremlerinden biri. Çok zor bir dönemden geçiyoruz.” dedi.

Aksal, Türk milletinin zor anında birlik olmayı bildiğini belirterek, depremlerin yaşandığı günden bu yana devlet, millet ve sivil toplum kuruluşlarının el ele çalıştığını ifade etti.

Depremlerin ardından çalışmaları takip etmek için önce Adana’ya sonra Hatay’a gittiğini söyleyen Aksal, şunları söyledi:

“Edirne’den kurtarma ekipleri de bölgedeydi. Edirne’nin en ücra köşesinden Lalapaşa’nın Süloğlu köylerine kadar halk birlik halinde koşuyor, acıları dinsin diye nasıl yardım edelim diye. Subaşımızın ekibiyle beraberdik. Hatay’da belediye Subaşı Hani bizim en küçük ilçelerimizden biri, imkanları en az olan ilçelerimizden biri ama cenaze arabasıyla bölgeye hizmet vermişler.”

Aksal, bu sıkıntılı günlerde birlik ve beraberlik içinde bölgeye yardım gönderen Edirne halkına şükranlarını dile getirdi.

Deprem bölgesinden çok sayıda vatandaşın Edirne’ye geldiğini ifade eden Aksal, “Yakınlarının yanına gelip kayıt yaptırmayanlar var. Kayıt yaptıranlar da var. Edirne’de akşam saatlerinde bu sayı 1216 idi. Ama bu sayısı artacak. ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü.Her türlü barınma, barınma, barınma, ihtiyaç gibi ihtiyaçları karşılayacağız.” söz konusu.

Aksal, depremzedelerin otellerinde barınmasını sağlayan ve konutlarının kapılarını açan Edirnelilere de teşekkür etti.

Toplantıya AK Parti Genel Merkez İnsan Hakları Genel Başkan Yardımcısı Tarık Hatipler, Merkez İlçe Başkanı Önder Özcan, Gençlik Kolları Başkanı Burak Cambaz, il ve merkez ilçe yöneticileri katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu