Ekonomi

Dolar/TL rekor seviyede işlem görüyor

Investing.com – Fed Lideri powell dün ABD Senatosundaki konuşmasında şahin terimler kullandı. Powell yeniden yükselişte şişirmeFaiz oranlarını beklediklerinden daha fazla artırmalarına neden olacağını belirterek, son faiz oranının varsayımların üzerinde olacağını vurguladı.

Bu ayki FOMC toplantısında, Powell’ın açıklamalarının ardından komitenin 25 sandalyesi 50 baz puanlık faiz artışıgideceği beklentisi

ABD 10 yıl tahvil faiziyine %4’e yaklaşıyor dolar endeksi105,88 ile 1 Aralık 2022’den sonra en yüksek seviyeyi gördü. avro dolarAyrıca 1.0535’e düştü.

Dolar/TL yükselişte

Küresel piyasalarda doların son üç ayın en yüksek seviyesine yükselmesi ve parite üzerindeki baskının artması. dolar/TL bugün 18.9590’a yükseldi. Son saat diliminde 18.94’te işlem gören kur, anlık ataklar hariç gün içi fiyatlamalarda süreci rekor seviyede görüyor.

2022’de yüzde 40 yükselerek yılı 18,70’ten kapatan dolar/TL, 2023’ün ilk aylarında çok dar bir bantta bir süreç görüyor. Ancak, döviz kuru oynaklığının artacağı bir dönem olması bekleniyor. küresel piyasalarda doların güçlenmesi, döviz çiftlerindeki baskı ve yerel seçimlerin yaklaşması. Döviz kurunda 19 seviyesi yeni eşik olarak yakından izleniyor.

Yazar: Deniz Engin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu